Šī vietne izmanto sīkdatnes lapas uzlabošanas, analīzes un reklāmas nolūkiem.
Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat sīkdatņu lietošanai.
Aizvērt paziņojumu

LABS SĀKUMS! LABS RAKUMS!

Ikšķiles novada sauklis - LABS SĀKUMS! - būtu jāpapildina – LABS SĀKUMS! LABS RAKUMS!

Tiek plānots vēl viens karjers GRANĀTI, kurš atradīsies blakus vairākām citām, jau esošajām derīgo izrakteņu ieguves vietām - LĀSĪTES, MIEMENERS-3, VĀRPAS, KAPARĀMURI un EZERLĪČI, kuru ietekme uz vidi summēsies - degradēsies ainava, celsies trokšņu līmenis, palielināsies gaisa piesārņojums, dolomīta ieguvi veicot ar spridzināšanas metodi, paaugstināsies vibrāciju slodze uz dzīvojamām ēkām, inženiertehniskām būvēm un ceļiem, pasliktināsies apkārtnes hidroloģiskie apstākļi, iespējama pazemes ūdeņu depresijas piltuves veidošanās, kā arī tiks nodarīts nopietns kaitējums dabas parkam OGRES ZILIE KALNI, kas ir NATURA 2000 teritorija.

Vides pārraudzības valsts birojs

Turpmākos 30 gadus - troksnis, vibrācija, putekļi un ūdens līmeņa pazemināšanās vairākus kilometrus no karjera - teritorijā no dzelzceļa Ikšķilē līdz Tīnūžu centram, no Zilajiem kalniem līdz Luņģu pļavām – lūk kāds ir GRANĀTU “pienesums” vietējiem iedzīvotājiem.  Dienu dienā tas tieši skars Kaparāmura un Jaunikšķiles iedzīvotājus, Tīnūžniekus un Lazdu kalna kapu teritoriju. Ikšķile šobrīd ir viens no Pierīgas reģioniem, kas lepojas ar straujāko attīstību un jaunienācēju pieaugumu. Apbūves gabali tiek tirgoti plašā teritorijā ap esošo pilsētas centru, arī posmā no Ikšķiles līdz Tīnūžiem un Dobelniekiem. Tas nozīmē, ka visi šie cilvēki, kas plāno savu dzīvi klusā un jaukā vietā netālu no Rīgas, vienā dienā piedzīvos smagu vilšanos.

Diemžēl jau projekta izstrādes gaitā Ikšķiles novada vadība nav pateikusi stingru NĒ, gluži pretēji, informācija par plānoto karjeru bija niecīga, lai neteiktu - noklusēta un publiskā apspriešana notika attālināt, kurā daudziem novada iedzīvotājiem, kuru dzīves kvalitāti negatīvi ietekmēs karjers “Granāti”, nebija iespējas piedalīties.

APVIENĪBA IEDZĪVOTĀJI vairākkārt vērsās atbildīgajās institūcijās ar lūgumu pārskatīt šī projekta un tā apspriešanas kvalitātes, savukārt vairāki desmiti novada iedzīvotāji parakstīja un iesniedza pretenzijas karjera GRANĀTI izveidošanai.

Neskatoties uz to, Vides pārraudzības valsts birojs pēc ietekmes uz vidi novērtējuma atradnē GRANĀTI ir atļāvis veikt  plānotās darbības - dolomīta un smilts ieguvi virs un zem pazemes ūdens līmeņa 20,6 ha platībā, 30 gadus no iegūtā materiāla plānots saražot līdz 100 000 m3  smiltis un dolomīta šķembu gadā.

Gala lēmums par atļaujas piešķiršanu karjera izveidošanai būs jāpieņem Domes deputātiem. Kad tas būs? Iespējams, pēdējā šī sasaukuma Domes sēdē. Ja jutīsim, ka balsojums varētu būt nelabvēlīgs iedzīvotājiem, aicināsim visus uz protesta akcijām. Kādām? Ziņosim. 

Kaspars Upaciers

Atpakaļ