Vai zināji, ka…

INTERESANTI FAKTI IZ NOVADA VĒSTURES

– pagājušā gadsimta 70-s gados Ikšķiles novada KĀBEĻU māju tuvumā, Daugavmalā ir atrasts dzintars, kopumā ap 25 kilogramiem, tas šobrīd atrodas Rīgas pilī.

– pagājušā  gadsimta 20-s gados no Ikšķiles uz Baldoni varēja aizbraukt par Ls 0.70 izmantojot sliežu transportu – zirgu tramvaju.

25 km garā līnija tika uzbūvēta 1916. – 1917. gadā. Ikšķiles zirgu tramvajs 1939. gadā bija pēdējais šādaveida transporta līdzeklis  Latvijā.

– Tīnūžu un Ikšķiles muižu alusdarītavas darbojās intensīvi, piemēram, 1889. gadā saražoja attiecīgi 3836 un 17262 spaiņus alus.

Bija jau arī kur realizēt: ŠIPES, ELKŠŅU, DANČU, DUNDUR , VAITIŅ un MŪRA krogos, gar seno Rīgas – Polockas ceļu (“veco  šoseju“),  PĪĻUKROGĀ (PĪĻNIEKI pie Ulbrokas ceļa),  LĪČUKROGĀ ( Tīnūžu muižas centrā), BREKTES krogā (tagad  VECBREKTI).

– KAPARĀMURA pusmuižā atradās kapara lietuve, kur ražoja dažādus zvanus, bet 1891. gadā tur ierīkoja ūdensdzirnavas.

– skaistais KAPARĀMURA ezers, saukts arī par ZĀĻU ezeru un  LIELĀ ĀMURA ezeru, padomju okupācijas laikā tika nosusināts.

Kādreiz tā forma atgādināja putnu ar garu kaklu.

– 19. gadsimta beigās pretī VĪNAKALNAM un KĀBEĻKALNAM tika uzbūvēti Latvijā pirmie dzelzceļa viadukti – LIELIE VĀRTI un MAZIE VĀRTI.

– 19. gadsimta beigās mūsu novadā tika izvietota Krievijas armijas Šeremetjeva nometne, kas atradās starp

Ikšķiles luterāņu kapsētu un tagadējo Rīgas ielu (“veco šoseju”). Šajā nometnē dienējis un diezgan jautri laiku pavadījis LĀČPLĒŠA  autors ANDREJS PUMPURS.

– pēc 1918. gada Ikšķiles pagasta valde un Ikšķiles pagasta tiesa atradās bijušajā TĪNŪŽU MUIŽAS PĀRVALDNIEKA ĒKĀ, kas celta 1912. gadā.

– pagājušā gadsimta 20. – 30. gados Ikšķilē bija divas konfekšu  fabrikas. Abu produkcija bija līdzīga mūsdienu GOTIŅĀM.

Vienu konfekšu nosaukums bija LAKTO (latīniski – piens), otru –  TENERA, jo to laiku vienīgais Ikšķiles ugunsdzēsējs rakstīja dzeju, šis ir saīsinājums no kāda viņa dzejoļa –  TEv NEbūs RAudāt.

– senos, un ne tik senos laikos, mūsu novadam piederējušas arī teritorijas Daugavas kreisajā krastā – BERKAVA – pretī  ELKŠŅU  vecajai skolai, nedaudz uz Austrumiem, un  VALDHOFA – MEŽA MUIŽA, uz leju pa Daugavu no Berkavas.

– Peldu ielas “grava“ Ikšķilē veidota 19. gadsimta beigās, šaursliežu dzelzceļa izbūvei no Ikšķiles stacijas uz Daugavmalā tolaik  esošām krievu armijas noliktavām. Iespējams, ka zem Peldu ielas, Ozolu ielas un Daugavas prospekta asfalta seguma “dzīvo” kāds sens sliedes gabaliņš.