Šī vietne izmanto sīkdatnes lapas uzlabošanas, analīzes un reklāmas nolūkiem.
Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat sīkdatņu lietošanai.
Aizvērt paziņojumu

Kādēļ musubalss.lv ir nepieciešama?

Mēs esam pieraduši pie notikumu kārtības, ka reizi četros gados ejam vēlēt, savu balsi atdodot vai nu par sev labi zināmu cilvēku no kaimiņmājas, vai principiāli kādu sev tīkamas partijas sarakstu, neiedziļinoties, ka pašvaldību līmenī partiju ideoloģijām sen ir zudusi jēga. Šeit sen nav svarīga “krāsa”, nozīme ir tikai tam, cik veiksmīgi var sakārtot saimnieciskās darbības. Tādēļ arī rodas situācijas, kad ilgstoši esot pašvaldības amatos, sakrājas interesants ceļojums pa partijām un apvienībām.

Kādēļ tas tā notiek? Tādēļ, ka nav svarīga ideoloģija un principi, svarīgi ir būt sarakstā, kas tajā brīdī ir pie varas, jo tad vienmēr būsi viens no pirmajiem, kas zinās kur var dabūt naudu.  Jau ierasta lieta vēlēšanu reklāmas kampaņās pie varas esošām partijām ir lepoties ar padarītajiem darbiem, bet neviens nav aizdomājies, ka lielākā daļa šo darbu ir viņu tiešais pienākums ko nosaka likums un par ko viņi katru mēnesi saņem algu no vēlētāju nodokļiem. Tas būtu tas pats, kas maizes cepējam katru rītu paziņot, ka beidzot ir izcepta garšīga maize, kā sētniekam, stājoties darbā, solīt, ka tiešām tīrīs ielas nevis sēdēs un dzers alu. Tiek solīti darbi un plānoti projekti, kurus lai paveiktu nauda būs jāaizņemas tik daudz, ka mūsu mazbērniem vēl būs jāatdod. Tieši tie deputāti, kas šobrīd lemj un savus labos darbus skaļi reklamē un sola leiputriju zemes virsū ir tie, kas parakstīja atļauju paplašināt  karjeru, kas līdz šim bija 60,5 ha vēl pa 26 ha un grasās atļaut sākt izstrādāt vēl jaunu karjeru 20 ha platībā. Katrā no šiem karjeriem gadu no gada- tā 30 gadu garumā tiks izrakta viena Arēna Rīga. Ietekme uz apkārtējo vidi nav notikusi.  Apkārtējo māju akās kritiski pazūd ūdens. Junienācēji pērk zemes un būvē mājas, sapņojot par skaistu dzīvi ekoloģiskā un sakoptā vidē. Kādas būs viņu dzīves kvalitātes- nevienam neinteresē. Cik lielā teritorijā būs ietekme uz vidi- nevienam neinteresē.

Maija sākumā ziņu portālus pāršalca vēsts: “Japānas piekrastes pilsētiņa Noto nonākusi kritikas krustugunīs, jo tās administrācija Covid-19 apkarošanai paredzētos līdzekļus nolēmusi ieguldīt, jūras krastā par 25 miljoniem jenu (190 367 eiro) uzstādot milzīgu rozā kalmāra statuju.” 

Iespējams, ka tas bija pareizais risinājums, lai atkal piesaistītu tūristus un atgrieztu pilsētiņā dzīvību, bet visā kopējā šā brīža kontekstā, šī ziņa samulsināja daudzus.

Pie mums jau ilgstoši ir līdzīga situācija. Viens pēc otra uzrodas “rozā milzu kalmāri”, kam ir iespaidīga vizuālā nozīme, bet mazs sakars ar cilvēku dzīves kvalitātes uzlabošanu un ilgtermiņa domāšanu. Tādēļ aicinām cilvēkus iesaistīties, izteikt savus priekšlikumus un vajadzības, lai jauno novada attīstības plānu var rakstīt, pamatojot uz reālām cilvēku vajadzībām.

Mums Tīnūžos bija pavisam jocīgs gadījums. Jau ilgstoši tīnūžnieki cer, ka attīstības plānā tiks iekļauts velo celiņš līdz Ikšķilei vai Ogrei. Ja senāk par tādu ideju runāja un atzina par labu esam, tad pēdējos gadus pat nepieļāva domu, ka tāds kādam ir vajadzīgs. Vēl vairāk, pie varas esošo deputātu viedoklis bija: “brauciet pa meža celiņiem” un “Tīnūžos jau tā ir daudz izdarīts! Pie skolas noņēma veco bruģi, uzlika jaunu un to ko noņēma, uzlika pie daudzstāvu mājas! Ko jums vēl vajag!? “ Un jocīgākais ir tas, ka daudzi tīnūžnieki to arī tieši tik pazemīgi uztver kā labu esam. Mums beidzot uzlika veco bruģi, ko nesaprotamu iemeslu dēļ nomainīja pie skolas!

Aicinām paskatīties uz to no cita skatu punkta. Pašvaldības darbs finansiāli tiek nodrošināts no iedzīvotāju nodokļiem, kurus automātiski noņem no katra strādājošā algas, un tīri fiziski šo naudu jūs savos maciņos nesajūtat un projām neatdodat. Kā jūs rīkotos, par ko būtu gatavs maksāt, ja katru mēnesi jums būtu šī summa pašam jāatdod? Vai būtu gatavs maksāt par rozā kalmāru? Vai priecātos par vecu bruģi, vai saprastu kādēļ bruģis tiek mainīts un pārlikt tikai tādēļ, lai būtu process?

Līdz šim iedzīvotāji savas pretenzijas un priekšlikumus varēja izteikt rakstiskā formā, tos iesniedzot domē. Tad bija jāgaida likumā noteiktais atbildes termiņš. Atbildi saņemot, jūs vai nu bijāt gandarīti par izsmeļošo skaidrojumu, vai visbiežāk, bija jāsamierinās: “tas ir Eiropas finansēts projekts, mēs tur neko nevaram mainīt; līdz šim neviens par to nav sūdzējies, mēs neko nemainīsim”. Vēl interesantāk ir situācijās, kad atbilde netiek laicīgi dota un jūs pieprasāt domei samaksāt par to pienākošo sodu. Viņi ar vieglu roku to dara, jo nauda ir no iekasētajiem nodokļiem, nevis no neizdarīgā ierēdņa maka. Un tā tie milzu rozā kalmāri aug lielāki un lielāki.

 Lai to pārtrauktu, viens no ērtākiem risinājumiem ir ieviest sistēmu, kur elektroniski katrs iedzīvotājs var iesniegt savu priekšlikumu / akūtu vajadzību. Tas tiek nodots publiskai izvērtēšanai un tad arī ierēdņu reakcijai būtu jābūt publiski redzamai. Vai viņiem ir svarīgas iedzīvotāju / nodokļu maksātāju vajadzības, vai nē.

Mēs. Apvienība Iedzīvotāji, esam sākuši veidot platformu musubalss.lv  - platformu, kurā mūsu un arī visu Latvijas novadu iedzīvotājiem un kopienām būs iespēja izteikt priekšlikumus un aicināt par to balsot kopienai, tādējādi izmantojot, tā saukto tiešo demokrātiju, līdzīgi kā portāls manabals.lv, operatīvi parādot pašvaldībai iedzīvotāju vajadzības.

Kādēļ musubalss.lv ir nepieciešama?

Tas ir efektīgākais un ātrākais veids kā iedzīvotājiem ierosināt un izteikt savas vajadzības un priekšlikumus pašvaldībai. Jums nav jāsūta vēstules uz pašvaldību, jūsu iesniegums nepazudīs dokumentu kaudzēs,  jūs savu vajadzību varat publiski izteikt musubalss.lv un publiski redzēt sabiedrības attieksmi pret to.

 

APVIENĪBA IEDZĪVOTĀJI

MŪSU BALSS

 

 

Atpakaļ